Restoranlar için bazı yemek fotoğrafçılığı ipuçları – Bölüm 2.

  • Nisan 14 2022

Yemek fotoğrafçılığı hiç bir zaman düşündüğümüz kadar basit olmamıştır.Bir fotoğrafta göz alıcı renkler nasıl yapılır? Öne çıkmak ve dikkat çekmek için yemek nasıl sunulmalıdır? Gerçekten kendi yaptığımız ama güzel görünmeyen yemekler var, nasıl güzel yemek fotoğrafları çekilir? Profesyonel yemek fotoğrafçıları, yiyeceklerin fotoğraflarda daha iyi görünmesine yardımcı olmak için yiyeceklerin rengini korumasına yardımcı olacak birçok numaraya sahip olacak. Ancak, çok kolay yapabileceğimiz bazı temel “püf noktaları” vardır:

1/Tam pişmemiş yemek pişirmek;

Tamamen piştiğinde, rengi belli olacak yemekler var özellikle sebze yemekleri.

Örneğin acı kabak çorbası pişiriyorsunuz. Acı kabak tamamen piştiğinde rengi tamamen değişecektir, bu nedenle görüntü “göz alıcı”olmayı azaltacaktır. İşin sırrı, acı kabağı kendi yeşil rengini koruyabilmesi için az pişirmemizdir. Bir tutam kişniş ile süsleyin, birkaç dilim acı biber yemeğin göze çarpmasına yardımcı olacaktır.

Örneğin sebzeli tavuk. Bir süre sonra birlikte pişirilen sebzelerin rengi tamamen değişecektir. Şitaki mantarları da pişirme sırasında deforme olur. Tavuğunuzdaki tüm sebzeleri küçük bir porsiyonda önceden haşlayın, yemek pişince Yemeğin olabildiğince taze olmasını sağlamak için önceden haşlanmış sebzelerle karıştırın.

Ya da ızgara tavuk budu gibi yemekler, fazla piştiğinde tavuk buruşacak, Tavuk derisi bazen körelir ve yırtılır, yemeğin estetiğini azaltacaktır. Kabuğu güzelce pişecek şekilde pişirin, biraz altın rengi elde etmek için ısıyı biraz artırabilirsiniz, ancak tavuk butlarının şekli hala “tatlı” lezzetini korur.

2/Yemek pişirmek için kullanılan tüm malzemeler mümkün olduğunca taze olmalıdır;

Taze sebzeler kendi içinde özel bir güzellik, enerji veren bir canlılık yaratır. Taze sebzelerin seçimi, yemeğin tazeliğini ve çekiciliğini arttırmasına yardımcı olacaktır.

Bir kase şehriye çorbası, yanındaki çubuk tarçın tazeyse çok daha çekici, biraz taze limonla karıştırılmış  onun küçük karanfil için biraz taze limonla, bir kaç karanfil ve taze beyaz filizler ritme uyum sağladığında çekiciliği büyük olacak.

Yemekleri süsleyen sebzelerin son derece önemli olduğunu unutmayın, yaptığınız yemek ne kadar lezzetli olursa olsun üzerine sarı bir kişniş koyarsanız yemek anında değerini kaybeder.

Çorba fotoğrafı çekerken yemeğin soğumasını bekleyip ardından sebzeleri ekleyebiliriz ki sıcak su hemen sebzeleri döndürmesin.

3/ Çekici bir yemek  görüntüsü yaratmak için, arka plana bazı malzemeler eklemek, her zaman daha çekici görünmesini sağlayacaktır:

Anason çiçekleri, tarçın kabuğu sapları, soğan, biber, sarımsak ve pul biber, yemeğin çekiciliğini artırmada önemli rol oynar.

Kek için biraz şeker serpin ve çilekle süsleyin, yemeğin canlılığını büyük ölçüde artıracaktır. Bununla birlikte, lezzetli yemekler için çok fazla biber serpmek, yemeğin “içine bir şey düşmüş” izlenimini verebilir.Çok az serpmek de yiyeceklerin tozlandığı izlenimini verebilir. Orta derecede serpin veya birkaç tohum/ 1 yeşil biber demeti ile değiştirin.

4/ Diğer bazı ipuçları;

Yemek için sosu unutma.  Bu eşlik eden sos bir takviyedir ancak hem gözleri hem de damak zevkini uyarmak için vazgeçilmez unsurlardan biridir.Sosun da ana yemekle aynı prensibe sahip olması gerekir: yeteri kadar kepçe, çok fazla değil.  Uzun sürmesinden dolayı oksitlendiğinde, fincanı yenisiyle değiştirmek gerekir.

Fotoğraf için yemek pişirirken, mümkünse tuzu maksimum düzeyde azaltılması, yemeğin “daha sulu” görünmesine yardımcı olacak ve daha sonra dekorasyona konulan sebzelerin çabuk solmamasına yardımcı olacaktır.

Kişniş, hemen tüm Asya yemeklerinde iyi bir garnitür. Sıradaki sebzeler tarçın.

Nane yaprağı/reyhan/mine yaprakları çok çeşitli kek ve içeceklerde süslemek için uygundur.

 

Leave a Comment